League of Legends Şampiyon Rehberi: Zeri

Sıradaki içerik:

League of Legends Şampiyon Rehberi: Zeri

e
sv

AMD Ryzen 7 God of War Performansı

1956 okunma — 22 Ocak 2022 15:48
avatar

Kadir Yüksel

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Geçtiğimiz günlerde PC platformu için çıkış yapan God Of War, optimizasyonu sayesinde bir hayli göz doldurdu. Konsoldan PC platformuna portlanan diğer oyunlara göre kaliteli bir iş çıkarılmış. Peki işler ekran kartı olmayan sistemde ne durumda? Tam burda AMD Ryzen 7 devreye giriyor. Ryzen 7 serisinden olan 5700G modeli 8 çekirdekli, 16 threadli ve 4.6GHz’e kadar çıkan hızıyla gayet güçlü bir işlemci. 5700G modelinin God of War performansına bakmadan önce hatırlatmamız gereken bir durum var. BIOS üzerinden VRAM ayarını değiştirmek gerekiyor. Bazı oyunlar AMD’nin Unified Memory Access yöntemiyle ihtiyaç duydukları kadar bellek kullanabiliyorlar. Fakat durum God of War için öyle değil. God of War sadece 512 MB kadar VRAM görebiliyor. Oyun yine de çalışabiliyor fakat görüntüsü gerçekten de kötü.

amd ryzen 7 god of war performansı

 

Bu sorunu çözmek için BIOS üzerinden VRAM boyutunu ayarlamamız gerekiyor. 4 GB çoğu oyun için yeterli olabiliyor. VRAM boyutunu ayarlarken çok fazla boyut vermemeye dikkat edin yoksa sisteminizin RAM kapasitesine göre sıkıntıya düşebilirsiniz. 16 GB’lık bir sistemde 4 GB ayırmakta bir sorun olmaz fakat 8 GB’lık bir sistemde 2 GB olarak ayarlamanız sizin yararınıza olacaktır. ASRock B550M-HDV modelinde bu ayarları yapmak için Advanced -> AMD CBS -> NBIO -> GFX Configuration sekmesine gitmeniz gerekiyor.


AMD Ryzen 7 God of War Performansı

Ayarımızı da yaptığımıza göre artık oyunun Ryzen 7 5700G’deki performansına bakabiliriz. 1080p’de “Original” ayarlarda oyun gayet güzel görünümde fakat 19 FPS’de çalışıyor. Bu pek oynanabilir bir değer değil özellikle oyun içindeki dövüş sahnelerinde. Grafik ayarlarını “Low” seviyesine çektiğimizde ise 23 FPS’e kadar çıkabiliyoruz fakat yine pek de akıcı değil.

God of War FPS konusunda bize yardım edecek iki seçenek bulunduruyor. İlki “Display” ayar ekranının en altında bulunan “Render Scale” ayarı. Ayar sayesinde oyunun render çözünürlüğünü değiştirebiliyoruz. Çözünürlüğü ne kadar düşürürsek görüntü o kadar bulanıklaşıyor fakat karşılığında iyi derece FPS artışı sağlanıyor. Ayarın en düşük çözünürlüğü olan 960×540 ölçülerinde  oyun renderlanırken “Render Scale” ayarı bir yandan 1920×1080 çözünürlüğüne artırım işlemini uyguluyor. Sonuç olarak grafik kısmından fedakarlıkta bulunmuş oluyoruz fakat 43 FPS değerine kadar ulaşılabiliyor.

FSR(AMD Super FidelityFX Super Resolution) performans ayarıyla “Original” grafik ayarlarını denemek isteyebilirsiniz fakat FPS değeriniz 30 FPS civarlarına düşebilir. Daha iyi bir çözüm olarak FSR ayarını “Balanced” seçeneğine getirerek 38 FPS değerlerinde oyunu oynayabilir ve daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aşağıda verilen tablo sayesinde farklı ayarlarda alınan FPS değerlerini inceleyebilirsiniz. Siz de kendi sisteminizde grafikte verilen ayarları uygulayarak sizi tatmin edecek sonuçlara ulaşabilirsiniz. FSR ayarının FPS değeri üzerinde büyük ölçüde etkisi olduğunu unutmayın. Ayrıca çözünürlük değiştirerek de gayet güzel FPS değerlerine ulaşıp bir yandan da grafik kalitesini artırabilirsiniz. Bu tarz farklı ve küçük ayar değişiklikleriyle yaptığınız ayarları bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz. Böylece hangi donanımlarda ve hangi ayarlarda AMD Ryzen 7’nin nasıl bir performans vermiş olduğunu siz ve diğer okuyucularımız da görmüş olur.

amd ryzen 7 god of war performansı


AMD Ryzen 7 God of War Performansı yazımızın sonuna geldik!

Bu haberimizde AMD Ryzen 7 God of War Perfomansı nasılmış onu inceledik. God of War’a henüz sahip değilseniz oyunu Steam üzerinden satın almak için buraya, Epic Games üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Yazımızla ilgili yorumlarınızı aşağıya yazabilir, bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayabilirsiniz. Başka bir oyun haberinde görüşmek üzere, hoşçakalın!

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.