Diablo 4 Yeni Sezonu: MALIGNANCE

Sıradaki içerik:

Diablo 4 Yeni Sezonu: MALIGNANCE

e
sv

Helldivers 2 Başlangıç Rehberi

89 okunma — 22 Haziran 2024 13:21
avatar

Yusuf Kelebek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

helldivers 2 başlangıç rehberi

Helldivers 2 başlangıç rehberine hoş geldiniz. Bu rehberde sizlere Helldivers 2 başlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği, hangi silah ya da hangi zırh seçimlerinin daha iyi olduğu, oyundaki düşmanların özelliklerini ve bunun gibi bir çok ince noktalara değineceğiz.

Helldivers 2 nasıl bir oyun ?

Helldivers 2 gezegeninizi tehdit eden düşman birliklerinden gezegeni arındırarak gezegene yeniden demokrasi getirmeyi amaçlayan en fazla 4 kişilik ekipler halinde oynayabileceğiniz bir Live Service oyundur.

Peki nedir bu Live Service oyun dedikleri tür?

Live Service oyunun çıkışından itibaren  sürekli güncellemelerle desteklenerek oyunu uzun süre aktif tutmayı ve oyunculara farklı içerikler sunmayı amaçlayan bir oyun türüdür.


Helldivers 2 oyun yapısı nasıldır?

Helldivers 2 düşmanlara karşı takım arkadaşlarınızla birlikte stratejik olarak savaş vereceğiniz, gerektiğinde düşman bölgelerine sızarak gerektiğinde ise düşmanlarla göğüs göğse çarpışarak savaştığınız bir oyundur. Oyunda Friendly Fire açıktır bu da dikkat etmezseniz takım arkadaşlarınıza da zarar verebilirsiniz anlamına gelir.


helldivers 2 başlangıç rehberi - en i̇yi silah

Helldivers 2’de kullanılabilecek en iyi silah nedir?

Bu konu aslında oyun tarzınıza ve alacağınız keyfe bağlı olarak değişmektedir ancak tabii ki farklı oyun tarzlarında birkaç silah önermek isterim.

SG-225 Breaker

Bu silah her ne kadar oyun çıkışından sonra gelen güncelleme ile gücü düşürülmüş olsa da halen oldukça etkilidir. Kısa mesafede muazzam bir güce sahip olsa da orta mesafe içinde iyi bir hasar çıkartabilmektedir.

SG-225 Breaker’i nereden açabilirim?

Silahı Acquisitions menüsündeki Helldivers Mobilize Warbonds ilerlemesinin bir parçası olarak 20 madalya karşılığında sahip olabilirsiniz.

Jar-5 Dominator

Bu silah mermisi hedefe girdiğinde patlayan, orta seviye zırh delme yeteneğine sahiptir. Özellikle Hive Guard ve Devastator gibi büyük, orta seviyeli düşmanlara karşı oldukça etkilidir. Silah bu yüksek gücüne karşılık yüksek geri tepme, düşük ateş hızı ve sınırlı mermi kapasitesine sahiptir. Bu nedenler çoklu düşman gruplarına karşı zorlanabilirsiniz.

Jar-5 Dominator ‘u nereden açabilirim?

Silaha Premium Warbond: Steeled Veterans’ın üçüncü sayfasından 80 Madalya karşılığında sahip olabilirsiniz.

LAS-16 Sickle

Bu silah özellikle Otomatlara karşı oldukça güçlü olup kilidini açmaya değer bir silahtır. Las-16 Sickle bir enerji silahı olup sıfır geri tepmeye sahiptir. Küçük düşman birliklerine karşı oldukça etkilidir.

LAS-16 Sickle’i nereden açabilirim?

Silaha Cutting Edge Warbond sayfasında Premium Warbond’un birinci sayfasından  20 Madalya karşılığında sahip olabilirsiniz.

CB-9 Exploding Crossbow

Bu silah düşmana patlayan oklar atar. Bu özelliği yüzünden sessiz bir bomba atar olarak düşünülebilir. Her şarjöründe 5 ok bulunur.

CB-9 Exploding Crossbow’u nereden açabilirim?

Bu silah Democratic Detonation Warbond sayfasının sonunda bulunur. Silaha erişebilmek için bu sayfaya kadar 230 madalya harcamanız gerekmektedir. CB-9 Exploding Crossbow’u elde etmek için ekstra 80 madalya harcamanız gerekir.

PLAS-1 Scorcher

Bu silah enerji tabanlı bir silah olup gazdan oluşan mermileri ateşler. Ateşlediği mermiler temas ettikten sonra veya belirli bir mesafeyi katettikten sonra patlar ve orta seviye zırhı geçebilir. Bu silah Scout Striders ve Hive Guards gibi düşmanlara karşı etkilidir.

PLAS-1 Scorcher’ı nereden açabilirim?

Bu silah Warbond: Helldivers Mobilize sayfasının 10. sayfasında bulunur. Buraya erişmek için toplamda 75 madalya harcamanız gerekmektedir.


helldivers 2 başlangıç rehberi - en i̇yi zırh

Helldivers 2’de kullanılabilecek en iyi zırh hangisidir?

Helldivers 2 başlangıç rehberimizin bir diğer konusu da oyunda kullanılabilecek en iyi zırhın hangisi olduğu konusudur. Aslında oyunun belirli aşamalarında kullanılabilecek farklı tarzda zırhlar mevcuttur. Bu nedenle silah seçiminde olduğu gibi zırhlarda da size farklı tavsiyelerde bulunacağız. Bulunduğumuz tavsiyeler aranan özellikte en kolay ulaşabileceğiniz zırhlar olup kozmetik kaygısı gözetmeksizin bulunduğumuz tavsiyelerdir. Bu nedenle aynı özellikte olup farklı görünümler ve fiyatlarda zırhlar da mevcut olup bunun için ayrıca araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Oyuna yeni başladığınızı düşünürsek bu aşamada size Democracy Protects özelliği ya da Med-Kit özelliği sunan zırhlardan birisini seçmenizi öneririz.

Democracy Protects özelliği nedir?

Democracy Protects ölümcül hasar aldığınızda hayatta kalma şansınızı artırır ve belirli yaralanmalardan kaynaklanan kanama hasarını engeller. Kötü haber şu ki Democracy Protects özelliğine sahip zırhı yalnızca oyunu ön sipariş olarak aldıysanız ya da oyunun “Super Citizen” sürümünü satın alırsanız edinebilirsiniz.

Med-Kit özelliği nedir?

Zırhlarda Med-Kit özelliği yanınıza ekstradan iki adet sağlık kiti almanızı sağlar ve bir uyarı saldırısı aldığınızda dayanıklılık sürenize 2 saniye ekler.

Democracy Protects özelliği sağlayan zırhlar

TR-9 Cavalier of Democracy

Bu zırh orta seviye yani Medium Armor kategorisinde olup 100 Armor (Zırh), 500 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) sağlar. Yalnızca oyunu ön sipariş vererek satın aldıysanız sahip olabilirsiniz.

DP-53 Savior of the Free

Bu zırh orta seviye yani Medium Armor kategorisinde olup 100 Armor (Zırh), 500 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) sağlar. Yalnızca oyunun “Super Citizen” sürümünü satın aldıysanız sahip olabilirsiniz.

Med-Kit özelliği sağlayan zırhlar

M-09 Bonesnapper

Bu zırh orta seviye yani Medium Armor kategorisinde olup 100 Armor (Zırh), 500 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) sağlar.

 • M-09 Bonesnapper nereden bulunur?

Bu zırha Helldivers Mobilize Warbond kısmında dördüncü sayfadan 15 madalyaya sahip olabilirsiniz. Ayrıca zırhın seti olan CM-09 Bonesnapper Helmet isimli kaskı da aynı kısımdan 12 madalyaya alabilirsiniz. Bu kaskın değerleri 100 Armor (Zırh), 100 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

Bu zırhı açana kadar size ekstra zırh kapasitesi sağlayan B-01 Tactical isimli zırhı kullanabilirsiniz. Bu zırha başlangıç ekipmanı olarak envanterinizden ulaşabilirsiniz. Zırhın değerleri 150 Armor (Zırh), 500 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.


İleri seviyelerde ise düşman türlerine göre farklı zırhlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Helldivers 2 başlangıç rehberimizin bu kısmında da farklı düşman türlerine karşı kullanabileceğiniz zırhları anlatacağız. Burada üç farklı zırh türünden de (Light, Medium ve Heavy) birer öneride bulunacağız, istediğiniz bir tanesini seçebilirsiniz.

Automaton’lara Karşı En İyi Zırhlar

Automaton’lar sürekli ateş eden birlikler oldukları için bol miktarda koruma sağlayan bir zırha ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle Extra Padding veya Fortified özellikli zırh kullanmanız güzel bir seçim olabilir.

Extra Padding özelliği için hangi zırhı kullanabilirim?

B-08 Light Gunner (Light Armor)

Bu zırha marketten 150 kredi vererek sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 100 Armor (Zırh), 550 Speed (Hız) ve 125 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

B-01 Tactical (Medium Armor)

Bu zırh başlangıç zırhı olup envanterinizde ücretsiz olarak bulunmaktadır. Zırhın değerleri 150 Armor (Zırh), 500 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

B-27 Fortified Commando (Heavy Armor)

Bu zırha marketten 400 kredi vererek sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 200 Armor (Zırh), 450 Speed (Hız) ve 50 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

Fortified özelliği için hangi zırhı kullanabilirim?

FS-38 Eradicator (Light Armor)

Bu zırha marketten 250 kredi vererek sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 50 Armor (Zırh), 550 Speed (Hız) ve 125 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

B-24 Enforcer (Medium Armor)

Bu zırha marketten 150 kredi vererek sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 50 Armor (Zırh), 550 Speed (Hız) ve 125 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

FS-05 Marksman (Heavy Armor)

Bu zırha Helldivers Mobilize Warbond’un 2. sayfasından 6 madalya karşılığında sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 150 Armor (Zırh), 450 Speed (Hız) ve 50 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.


Terminid’lere Karşı En İyi Zırhlar

Terminidler yani böceklerle savaşırken bu böceklerin yuvalarını da yok etmeniz gerektiği için ekstra cephane ve patlayıcılara sahip olmak iyi bir avantaj sağlayacaktır. Bu nedenle Engineering Kit özelliğine sahip zırhları tercih etmek iyi olacaktır. Engineering Kit iki adet daha el bombası taşımanızı sağlıyor, ayrıca çömelme ve yüzükoyun pozisyonundayken silahın geri tepmesini de %30 azaltıyor.

Engineering Kit özelliği için hangi zırhı kullanabilirim?

CE-67 Titan (Light Armor)

Bu zırha marketten 150 kredi vererek sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 79 Armor (Zırh), 521 Speed (Hız) ve 111 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

CE-35 Trench Engineer (Medium Armor)

Bu zırha Helldivers Mobilize Warbond’dun ikinci sayfasından 10 madalya karşılığında sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 100 Armor (Zırh), 500 Speed (Hız) ve 100 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.

CE-101 Guerilla Gorilla (Heavy Armor)

Bu zırha marketten 250 kredi vererek sahip olabilirsiniz. Zırhın değerleri 150 Armor (Zırh), 450 Speed (Hız) ve 50 Stamina (Dayanıklılık) şeklindedir.


helldivers 2 başlangıç rehberi - hangi stratagems'i kullanmalıyım

Helldivers 2’de Stratagems’ler ne işe yarar, hangi Stratagems’i kullanmalıyım?

Helldivers 2 başlangıç rehberimizin bu bölümünde stratagems yani taktik ekipmanlar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu ekipmanlar oyun esnasında mühimmat yenileme, sağlık ve zırh takviyeleri, ağır silahlar ve patlayıcılar çağırma, taretler veya benzeri diğer savunma ekipmanları kurarak belirli alanları koruma altına alma, araç çağırma, bir yerden bir yere hızlıca gitmenizi sağlayacak taşıma araçları çağırma ve savaş alanında taksiksel avantajlar elde etmenizi sağlayacak etkileri olan cihazları çağırma gibi çeşitli özelliklere sahiplerdir. Her stratagem göreve veya duruma uygun olarak seçilir ve doğru yerde kullanıldıklarında büyük farklar yaratabilir.


Oyunun ilk aşamalarında kullanılabilecek stratagemler;


Orbital Precision Strike

Belirli bir bölgeyi bombalayarak büyük bir patlama sağlar. Özellikle böceklerin yuvalarını temizlemek için ve Chargers gibi düşmanlara karşı oldukça etkili olabiliyor.

Nasıl Açılır?: Oyuna başladığınızda verilen stratagemdir.

Etkinleşme Süresi: 4 saniye

Bekleme Süresi: 100 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Machine Gun Sentry

Özellikle savunma görevlerinde ya da tek başınıza savaşmanız gereken durumlarda size ek olarak harika bir atış desteği sağlıyor.

Nasıl Açılır?: Seviye 2’de 1500 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 3 saniye

Bekleme Süresi: 180 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Supply Pack

Bu stratagem seviye 2’de 4000 R karşılığında açılıyor. Size ve takım arkadaşlarınıza ekstra mühimmat sağlar. Bu nedenle ekipçe girildiğinde takım arkadaşlarınızdan en az birinde mutlaka olması gereken bir stratagemdir.

Nasıl Açılır?: Seviye 2’de 4000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 5 saniye

Bekleme Süresi: 480 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Eagle Airstrike

Geniş alana yayılmış çok sayıda düşmanlara karşı bir hava saldırısı gerçekleştiriyor.

Nasıl Açılır?: Seviye 2’de 4000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: Anında

Bekleme Süresi: 15 saniye

Kullanım Limiti: 2


Expendable Anti-Tank

Oldukça güçlü olan bu stratagem ile özellikle Chargers gibi zırhlı birliklere karşı oldukça etkili olabilirsiniz.

Nasıl Açılır?: Seviye 3’te 3000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 2 saniye

Bekleme Süresi: 70 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Oyunun orta aşamalarında kullanılabilecek stratagemler;


Recoilless Rifle

Bu silah zırhlı düşmanlara ve büyük düşmanlara karşı oldukça yüksek hasar kapasitesine sahiptir. Kendiniz kullanabileceğiniz gibi takım arkadaşınızın da kullanabileceği bu silahı hem saldırı hem savunma amacıyla oldukça etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Nasıl Açılır?: Seviye 5’te 6000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 3 saniye

Bekleme Süresi: 480 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Gatling Sentry

Hızlı ve çevik olan bu otomatik silahı seçme amacımızda tam olarak budur. Diğer alternatiflerine kıyasla daha seri ve daha hızlı atış gücüne sahip olduğu için savaş anında ideal bir yardımcı olacaktır. Tabii ki daha fazla hasar veren bir silahı seçmekte sizin tercihiniz olacaktır.

Nasıl Açılır?: Seviye 5’te 4000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 3 saniye

Bekleme Süresi: 180 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Eagle Napalm Airstrike

Geniş bir alana bomba saldırı yapar ve atılan alanı yakarak çoklu düşman saldırılarını geride tutmaya yardımcı olur. Böcek yuvalarını yıkmak içinde oldukça etkilidir.

Nasıl Açılır?: Seviye 5’te 5000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: Anında

Bekleme Süresi: 15 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Guard Dog

Bu stratagem ile yanınızda dolanan bir drone çağırırsınız. Üzerinde bir saldırı tüfeği mevcut olup 360 derecelik bir kapsama alanı sayesinde arkanızı kollamanıza da gerek kalmaz. Bunun yerine bir lazer tüfeği donanmış olan Guard Dog Rover’i de kullanabilirsiniz.

Nasıl Açılır?: Seviye 10’da 7500 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 5 saniye

Bekleme Süresi: 480 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Autocannon

Bu stratagem ile oldukça güçlü ve ağır mermileri olan bir silah çağırırsınız. Böceklere karşı aşırı güçlü olan bu silah ile zırhlı birliklerin zırhlarını düşürmeyi de kolayca halledebilirsiniz.

Nasıl Açılır?: Seviye 10’da 7000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 3 saniye

Bekleme Süresi: 480 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Oyun sonunda kullanılabilecek en güçlü stratagemler;


Arc Thrower

Bu stratagem bir elektrik silahı çağırır ve bu silah ile ateşleyerek birden fazla düşmanı vurabilirsiniz. Hem böceklere hem de automatonlara karşı olukça etkili bir silahtır.

Nasıl Açılır?: Seviye 15’te 7000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 3 saniye

Bekleme Süresi: 480 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


Eagle 500KG Bomb

Bu statagem ile destansı bir patlama yaratabilirsiniz. Kullanmaktan çok keyif alabileceğiniz bu stratagemi kullanırken takım arkadaşlarınızı uyarmazsanız onlarında ölümüne sebep olabilirsiniz. En güçlü düşmanları dahi yok edebilecek güçtedir.

Nasıl Açılır?: Seviye 10’da 10.000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: Anında

Bekleme Süresi: Yok

Kullanım Limiti: Tek kullanımlık


Spear

Bu stratagem hedefe kitlenerek ateş edilen bir füze atar çağırır. Oldukça güçlü olup ağır zırhlı birliklere karşı kullanılabilir.

Nasıl Açılır?: Seviye 10’da 7000 R karşılığında açılıyor.

Etkinleşme Süresi: 3 saniye

Bekleme Süresi: 480 saniye

Kullanım Limiti: Sınırsız


helldivers 2 başlangıç rehberi - booster listesi

Boosters Listesi

Helldivers 2 başlangıç rehberimizin bu bölümünde boosters yani güçlendiricilerden bahsedeceğiz. Güçlendiricilerin sağladıkları etkiler sınırsız olup farklı farklı etkilere sahiplerdir.

 • Hellpod Space Optimization

Bu booster ile kapsülden tam dolu cephane, el bombası ve stimlerle çıkarsınız. Acquisition Center’da Helldivers Mobilize Warbond mağazasından 15 madalya karşılığında alınabilir.

 • Vitality Enhancement

Yaralanmalara karşı ekstra direnç sağlar. Acquisition Center’da Helldivers Mobilize Warbond mağazasından 20 madalya karşılığında alınabilir.

 • UAV Recon Booster

Radar menzilini arttırırarak düşmanları daha uzaktan tespit etmenizi sağlar. Acquisition Center’da Helldivers Mobilize Warbond mağazasından 40 madalya karşılığında alınabilir.

 • Stamina Enhancement

Dayanıklılık kapasitesini ve iyileşme hızını artırır. Bu nedenle hızlı hareket etme ve düşmanlardan kaçma konusunda çok faydalı bir boosterdır.  Acquisition Center’da Helldivers Mobilize Warbond mağazasından 75 madalya karşılığında alınabilir.

 • Muscle Enhancement

Kar ve çamur gibi zorlu hava koşullarında ve zorlu arazi koşullarında bile hızınızı korumanıza yardımcı olur​. Acquisition Center’da Helldivers Mobilize Warbond mağazasından 70 madalya karşılığında alınabilir.

 • Increased Reinforcement Budget

Takviye sayısını arttırarak her bir takım oyuncusu başına mevcut takviye sayısını 5’ten 6’ya çıkarır​. Acquisition Center’da Helldivers Mobilize Warbond mağazasından 150 madalya karşılığında alınabilir.

 • Flexible Reinforcement Budget

Takviyeleriniz tükendiğinde yeni takviyelerin dolma süresini azaltır​. Acquisition Center’da Steeled Veterans Premium Warbond mağazasından 150 madalya karşılığında alınabilir.

 • Localisation Confusion

Düşmanların çağırma oranını azaltır​. Bu sayede düşman dalgaları arasında daha fazla nefeslenme süreniz olacak ve işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Acquisition Center’da Cutting Edge Warbond mağazasından 18 madalya karşılığında alınabilir.

 • Expert Extraction Pilot

Görev tamamlandıktan sonra bölgeden çıkmak için gelen geminin ulaşma süresini %15 azaltır​. Bu sayede 2 dakika olan çağrı süresi 1:42’ye düşürür. Acquisition Center’da Democratic Detonation Premium Warbond mağazasından 55 madalya karşılığında alınabilir.


Helldivers 2 Başlangıç Rehberi isimli yazımızın sonuna geldik.

Helldivers 2’yi PC platformundan satın almak için buraya, Playstation 5 platformundan satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Rehberimiz zamanla güncellenmeye devam edecektir. Lütfen eklenmesini istediğiniz yeni içerikler varsa yorumlar kısmında bize bildirmeyi unutmayın. Bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.