Grand Theft Auto 6 Resmi Olarak Duyuruldu

Sıradaki içerik:

Grand Theft Auto 6 Resmi Olarak Duyuruldu

e
sv

Sifu Rehberi

1895 okunma — 07 Şubat 2022 19:45
avatar

Ahmet Erol

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sifu rehberi isimli yazımızda Sifu oyunu hakkında yeni başlayanlara yönelik bilinmesi gereken konulara değineceğiz. Öncelikle Sifu, babanızı öldürenlerden intikam almanız için bir yolculuğa çıktığımız, kung-fu dövüş sanatında giderek ustalaştığımız bir dövüş oyunudur. Karakterimizin elinde öldüğünde onu yeniden canlandıran bir tılsım bulunmaktadır. Ama her ölüm karakterimizin bir yıl yaşlanmasına ve yaşının git gide ilerlemesine yol açmaktadır. Karakterimiz ise yaşlılıktan dolayı zayıf düşmeden veya ölmeden intikamını almalıdır. Karmaşık dövüş hareketleri ve çeşitli tuş kombinasyonlarının bulunduğu bu oyunda ustalaşmak sandığımızdan çok daha zor elbette. Bu zorluk seviyesinde oyunu bitirebilmeniz için sizlerle çok değerli 11 ipucu paylaşmak istedik. Oyunun ön tanıtımını yaptığımıza göre kafanızda az da olsa bir fikir oluşturabilmişsek, isterseniz Sifu rehberimize doğru yavaş yavaş geçelim.

Rakiplerinizin Açıklarından Yararlanın

Dövüş sırasında rakiplerinize vurdukça üstlerindeki bar tamamen dolacak ve düşman sendelemeye başlayacaktır. Bu durumda onun işini bitirebilmeniz için yaptığınız hareket hem onun saf dışı kalmasına yarayacak hem de bu animasyon süresince düşmanlardan hasar almanızı önleceyektir.


Kombinasyonları Tanıyın ve Öğrenin

Sifu rehberimizin önemli bir konusu da tuş kombinasyonları olacak, tuş kombinasyonları başlangıçta sade ve basittir fakat siz ilerleyip yeni özellikler açtığınızda karakterinizin yapabileceği çok daha fazla dövüş kombinasyonu açılmaktadır. Bunları oyunun duraklatma menüsünden ara ara bakıp hatırlamakta ve bu kombinasyonları deneyip tanımakta sizin dövüş stilinize uyan hareketleri öğrenmenizde ve kullanmanızda faydalı olacaktır. Ayrıca ”Beceri Ağacından” açabileceğiniz yeni kombinasyonlara da göz atmanız size uygun olanı açmanız yararlı olacaktır.

sifu rehberi - tuş kombinasyonları

sifu rehberi - tuş kombinasyonları 2


Engelle ve Savuştur

Çoğu düşmanı basit yumruk kullanarak işini bitirmeniz maalesef mümkün değil. Saldırı engelleme ve saldırı savuşturmayı öğrenmeli, hem hasar almaktan kaçınmalısınız hem de zamanında yapacağının bir savuşturma veya engelleme hareketi sonrası saldırmanız için size bir karşı atak şansı yaratacaktır. Zamanlamayı tutturmasanız bile hasarı engellemiş ve canınız hala gitmemiş olacaktır.

sifu rehberi - engelle ve savuştur


Yapı Sistemi Nasıl Çalışır?

Sifu rehberinin bir diğer konusu yapı sistemidir, siz de dahil her düşmanın yapı çubuğu vardır. Bu çubuk dolduğunda düşmanınız sersemler ve ağır saldırılara açık hale gelir. Aynı durum sizin için de geçerlidir. Bu sistem vurması zor ve güçlü düşmanlar için kullanmak çok mantıklı olacaktır. Acele etmemeli ve çubuk dolana kadar rakibinize sakince ara ara saldırmayı deneyin. Çubuk dolduğunda ise bitirici darbenizi düşman üzerine indirin.

sifu rehberi - sarı çubuk nedir?


Focus Saldırıları Kullanmaya Özen Gösterin

Focus saldırılar ekranın sol altında bulunan mavi odak çubuğu dolduğunda kullanabileceğimiz, engellenemez ve sersemletici bir saldırıdır. Özellikle bosslar üzerinde çok etkilidir ve kullanıldığında rakibi direkt olarak sersemletir. Bu odak çubuğunu geliştirme ve odak hareketlerinin seçeneklerini artırma veya yeni hareketleri açmak mümkün.

sifu rehberi - focus / odak


Boss Dövüşlerinde Yapınıza Dikkat Edin

Karşılaştığınız bosslarla dövüşürken yapı göstergenize her zaman dikkat edin. Yapı göstergeniz dolduğunda geri çekilin. Koşma veya saldırma sırasında yapı göstergesi düşmeyecektir. Sakin olun ve çevreyi kendinize siper olarak kullanın. Yapı göstergesinin düşmesi için kendinize zaman tanıyın.

sifu rehberi - boss dövüşleri


Dövüşlerde Silah Kullanmaya Çalışın

Oyunda dövüşlerde kullanabileceğiniz farklı silahlar yer alıyor. bunların arasında; sopalar, kılıçlar, değnekler ve borular bulunuyor. Bir sonraki dövüş alanına geçmeden elinizde silah olduğundan emin olun. Bunun için bulunduğunuz ortamı iyi arayın. Elinizdeki silahları boss dövüşlerinde de kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın her silahın bir dayanıklılığı vardır ve bir zaman sonra kırılıp kaybolacaktır ancak dayanıklılığı artırmanız için yapacağınız şeyler de mevcuttur.

sifu rehberi - silahla oynayın


Daha Gençken Silah Dayanıklılığını En Üst Düzeye Çıkarmaya Öncelik Verin

Her seviyede küçük yeşil ejderha heykelleri bulunuyor ve bunlar sayesinde kazandığımız XP’ler ile karakterimizi geliştirebiliyoruz. Örneğin savuşturma yaptıkça daha fazla odak puanı gelmesi, yapı çubuğunun artması vb. gibi güçlendirmeler mevcut. Bazı geliştirmeler belli bir yaşa kadar yapılmalıdır sonrasında geliştirme yapılamıyor. Bunlardan biri ise silah dayanıklılığı arttırma yeteneği. Bu yeteneği 25 yaşına gelmeden açmanızı tavsiye ederim. Bu sayede silahları daha uzun süreli kullanabilirsiniz.


XP Kazanmak ve Becerilerinizi Kalıcı Olarak Açmak

XP kazanmak ve becerilerinizi kalıcı olarak açmak için önceki seviyelere dönüp bol bol kombo yapmanızı ve xp kazanmanızı öneririm. Bu sayede yetenekleri tek seferlik değil kalıcı olarak açabilirsiniz.


Kısayolları Arayın ve Deneyin

Oyunda ilerlerken belli yerlerde sizi bosslara daha hızlı ulaştıracak, diğer düşmanlarla vakit ve can kaybetmenizi engelleyecek kısa yollar mevcuttur. Bu yolları arayıp deneyin böylece yaşınız ilerlemeden kısaca bölümün sonuna gelebilirsiniz.


Bulut Kaydınızı Kullanabilirsiniz

Sifu rehberimizde son olarak bulut kaydına değineceğim, oyun siz her öldüğünüzde otomatik olarak bir bulut kaydı alacaktır. Öldüğünüzde tabii ki de bunu geri alamazsınız ancak dövüş sırasında işler iyi gitmediğinde oyunu hemen ALT+F4 ile kapatıp bulut kaydını indirip tekrar oyuna girmek sizlere bir kaçış yolu sağlayacaktır.

Sifu Rehberi yazımızın sonuna geldik!

Sizler için hazırladığımız Sifu rehberimiz bu şekildeydi. Ben oyunu oynarken gerçekten çok uğraştım, sayısız defa tekrar başladım ve yeri geldiğinde sinirlerime hakim olamadım ve sonunda bu araştırmayı yapıp yeri geldiğinde tecrübelerimden faydalanıp sizlerle de paylaşmak istedim ki benim gibi insanlar da sinirlenip sağı solu dağıtmasın oyundan tat alabilsinler istedim efendim 🙂 Sizlerin de öneride bulunmak istediği veya yazıya eklenmesini istediğiniz noktalar var ise lütfen yorumlar kısmında bizimle paylaşın. Ayrıca bizimle iletişime geçmek isterseniz iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.Hepinize oyun dolu günler dilerim…

Eğer siz de bu oyuna sahip olmak isterseniz oyunun Epic Games sayfası için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.