Lost Ark Paket İçerikleri

Sıradaki içerik:

Lost Ark Paket İçerikleri

e
sv

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

2010 okunma — 08 Ocak 2022 18:33
avatar

Ahmet Erol

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları

Merhabalar, bu yazımızda sizlere arkadaşlarınızla eğlenceli vakit geçirebileceğiniz, oynarken saatlerin nasıl aktığını anlamayacağınız strateji oyunlarını paylaşmak istedik. Dilerseniz lafı daha da fazla uzatmadan arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları isimli yazımıza geçelim ve bu oyunlara yakından bir göz atalım.


Age of Empires IV

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - age of empires iv

Strateji oyunu deyince aklımıza ilk gelen seri şüphesiz Age of Empires serisidir. Bizde arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizde ilk olarak bu oyuna yer vermek istedik. Oyuncular için kült olmuş bu oyun gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Farklı farklı milletleri ve devletleri yönetebildiğimiz çağdan çağa atlayıp teknolojimizi geliştirdiğimiz, diğer devletlerle kıran kırana bir mücadele verdiğimiz bir strateji oyunu. Uzun yıllar sonra Microsoft yeni bir Age of Empires oyunu geliştirmeye başladı ve uzun süredir bir çok kişinin gelişim sürecini yakından takip ettiği oyun nihayet çıkışını yaptığında oyuncular tarafından gayet iyi bir beğeni aldı.

Oyuna ilk giriş yaptığımızda haritamızı ve medeniyetimizi seçtikten sonra başlıyoruz. İlk çağlardan başladığımız oyunda gerekli şartları karşıladıkça çağ atlayıp teknolojimizi ve askeri gücümüzü geliştirip diğer devletleri alt etmeye çalışıyoruz. Bunu diler askeri zaferle dilerseniz oyun ayarlarından seçebildiğiniz farklı zafer şartlarını yerine getirerek galibiyete ulaşabilirsiniz.

Linkler: Steam SayfasıMicrosoft Sayfası


Sid Meier’s Civilization VI

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - sid meier's civilization vi

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin ikinci oyunu iste içerisinde onlarca medeniyet ve toplum bulunduran, sıra tabanlı bir strateji oyunu olan Sid Meier’s Civilization VI. Bir önceki oyunumuz Age of Empires IV gibi medeniyet veya devletinizi seçip haritanıza karar verip giriş yaptığınızda ilk çağlardan başlıyorsunuz ve taş mızrakla savaşmaya başlayıp atom bombası atmaya ve uzay teknolojisine kadar ilerleyebiliyorsunuz. Aceleci olmayıp toplumu için vereceği kararları iyi düşünüp taşınmak isteyenler için sıra tabanlı bir oyun olması Total War serisinden aşina olduğumuz bir özellik. Zafer şartları çoğu strateji oyununda olduğu gibi sadece askeri zaferle kısıtlanmamış. Ekonomik, teknolojik, kültürel ve tabii ki askeri zafer gibi farklı zafer senaryoları Sid Meier’s Civilization VI’da mevcut. Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizde 

Linkler: Steam Sayfası  Epic Games Sayfası


Crusader Kings III

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - crusader kings iii

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin üçüncü oyunu Savaş, entrika düzenbazlık ve taht oyunlarının yaşandığı serinin üçüncü oyunu strateji oyunları arasında adından söz ettirmeyi başarmış ve oyunculardan tam puan almayı başarmış bir strateji oyunu ile karşı karşıyayız. Ama bu sefer asker, teknoloji, toprak yönetmekten ziyade arkamızdan kurulan oyunlar yapılan hainlikler ile yüzleşmemiz ve tahtımıza sahip çıkmamız gerekiyor ve tabii bunu yaparken de devletimiz bu olaylardan etkilenmeden ebedi varlığını sürdürmesini sağlamalıyız.

Oyunda ebedi varlığını sürdürebilmemiz için bize bir veliaht gerekiyor. Tam da burada oyunda karşımıza evlilikler ve çocuk yetiştirme çıkıyor. Oyunda farklı devler ve milletlerden kadınlar ile stratejik evlilikler yapabilir ve çocuğunuzu ülkeniz için faydalı bir kral veya kraliçe olması için eğitmelisiniz. Oyunda arkadaşlarınızla birlikte mücadele edip birbirinize üstünlük kurmaya çalışırken saatin nasıl geçtiğinin farkına bile varamayacaksınız. 🙂

Linkler: Steam Sayfası  Microsoft SayfasıParadox Sayfası


Anno 1800

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - anno 1800

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin dördüncü oyunu denizaşırı ticaret oyunu Anno’ ya hoşgeldiniz. Oyunumuz orta çağda geçen bir ticaret oyunu. Oyunumuz gerçek zamanlı bir strateji oyunu olup temel amacımız ise rakiplerimizden fazla ticaret yaparak dünyada tekel haline gelmek. Başlangıçta kendimize ihtiyaçlarımızı karşılayacak gerekli madenleri, besin kaynaklarını ekip yetiştirebileceğimiz bir ada seçip yerleşmek. Sonrasında ise işler büyüdükçe başka adalara yerleşkeler kurup genişliyoruz. Halkımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz ve onlar da bunun karşılığında bizim için daha çok çalışıp daha çok ürün üretiyorlar.

Köy hayatından başlayan oyunumuz zaman ilerledikçe nüfusumuz artıp ve teknolojimiz geliştikçe köy hayatı yerini demir ocaklarına, maden mağaralarına ve petrol kuyularına bırakıyor. Serinin bu oyununda herhangi bir savaş mekaniği bulunmuyor. Sadece gemi savaşları oyunda yer almakta ve onun da çok taktiksel olduğunu söyleyemeyiz. Genel amaç ticaret stratejisi belirleyip ona göre hareket etmek olacak. Arkadaşlarınızla birlikte birlik olup diğer insanlara karşı veya NPC’ lere karşı mücadele edebilir veya birbirinizle kıran kırana bir ticaret savaşına girebilirsiniz.

Linkler:  Epic Games Sayfası Ubisoft Store


Europa Universalis 4

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - europa universalis 4

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin beşinci oyunu MS. 1444 yılında Osmanlı’nın İstanbul’u fethetmesinden 9 sene önce başlayan oyunumuzda o dönemde var olmuş istediğimiz bir devleti seçip oyuna başlayabiliyoruz. İzometrik bir haritadan takip ettiğimiz oyunda kendine has ekonomi sistemi ve gelişmiş diplomasi seçenekleri bulunmakta. Ekonomi demişken bu günlerde hepimizin yakından takipçisi olduğumuz enflasyon da oyuna eklenmiş ve alacağınız kararlar doğrultusunda bu enflasyon da tetiklenmekte.

Diplomasi olarak kendini büyük ölçüde geliştiren serinin devam oyunu olan Europa Universalis 4′ de 7-8 farklı diplomasi dalı ve her bir dalda 4-5 farklı konu bulunmakta. Europa Universalis 4 sıra tabanlı bir oynanış bize sunmakta. Rakiplerimiz ve takım arkadaşlarımız hamlelerini sırayla yapmakta. Yeni başlayanlar için biraz karmaşık ve çözmesi zor gelecek olan EU4 aşina olanlarına ise gerçekten keyif verici bir oyun haline geliyor.

Linkler: Steam Sayfası  Epic Games Sayfası Microsoft Sayfası


Hearts of Iron 4

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - hearts of iron 4

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin altıncı oyunu Europa Universalis 4’ün geliştiricilerinden Paradox Inc.’ in geliştirdiği ve yayınladığı İkinci Dünya Savaşı’ nı konu alan yine bir sıra tabanlı izometrik strateji oyunu Hearts of Iron 4. Oyunumuz İkinci Dünya Savaşı’nı konu alıyor ve sizleri kargaşanın ve dünyanın kaosunun içine bırakıveriyor. O dönemde var olmuş herhangi bir devlet ile oyuna başlayabiliyoruz. Örneğin Kurtuluş Savaşı’ndan yeni çıkmış bir Türkiye veya oldukça agresif yayılmacı bir politika izleyen Hitler Almanyası’ nı ya da etliye sütlüye karışmayan o zamanlar her şeyden uzak Amerika Birleşik Devletleri’ni seçebilmek mümkün.

Oyunda askeri gücümüzü arttırmak için kendimize asker toplamalı, ekipman ve savaş araçları için fabrikalar kurmalıyız. Öte yandan diplomasi olarak da çok tatmin edici bulduğum oyun arkadaşlarınızla eğlenmek ve uzun süreler üzerine düşünülmesi gereken kararlar verdirebilecek harika bir seçim olacağını düşünüyorum.

Linkler: Steam Sayfası  Microsoft SayfasıParadox Sayfası


Total War Serisi

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - total war serisi

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin yedinci oyununda bir oyun serisinden bahsetmek istedim, geçmişten günümüze Total War serisi her zaman görsel açıdan çok güzel bulduğum sürekli kendini geliştiren ve her oyunda içinde farklı hikayeler barındıran bir seri oldu. Serinin kendisiyle tanışmam Total War: Medieval II oyunu ile başladı. Gerçekten mantığını ve sıra tabanlı olmasını beğendiğim ve bu sistemleri ise bu seriye çok yakıştırdığım yapımlar oluyor kendileri.

EU4 ve HOI4 gibi karışık bir mantığa ve detaycılığa sahip olmayan oyunumuz herkes tarafından anlaşılabilir ve basit tutulmuş. Genelde serinin tüm oyunlarında oynanış aynı tutulup hikaye ve oyunun geçtiği dönem veya coğrafya değişmekte. Dilerseniz sizlere geçmişten günümüze çıkan Total War oyunlarını çıkış tarihlerine göre sıralayıp bu oyunların geçtiği tarih ve anlattığı hikayeler hakkında biraz bilgi verelim.

Shogun: Total War (2000)

Oyun Japonya’da uzun yıllar boyu süren Sengoku dönemini konu almaktadır.

Medieval: Total War (2002)

Oyunumuz orta çağ avrupasını konu almakta ve 1095 yılında başlayıp İstanbul’un fethi olan 1453 yılında sona ermektedir.

Rome: Total War (2004)

MÖ 270 ve MS 14 yılları arasında geçen Roma Cumhuriyeti ve Roma İmparatorluğunu konu alan Total War oyunu.

Medieval II: Total War (2006)

1080 ve 1530 yılları arasını konu alan; Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ daki dönemin devletlerini konu alan strateji oyunudur. Benim de uzun bir zamanımı geçirdiğim serinin en çok hoşuma giden benim seriyle tanışmamı sağlayan oyundur kendisi 🙂

Empire: Total War (2009)

1700 ile 1799 yılları arasını konu alan; Avrupa, Kuzey Afrika, Amerika ve Hindistan bölgesinde geçen serinin 5.oyunudur.

Nepoleon: Total War (2010)

19.yy’ dönemini anlatan, Napoleon veya rakiplerinin rolüne bürünerek mücadele ettiğimiz serinin 6.oyunudur.

Total War: Shogun II (2011)

16.yy Japonyasını konu alan oyunda amacımız Shogunluğu ele geçirip tek hakim olmaktır.

Total War: Rome II (2013)

3 Eylül 2013′ de çıkış yapan serinin 8.oyunu Türkçe dil desteğine sahip olarak piyasaya çıkan serinin ilk oyunu olma özelliğine sahiptir. MÖ 272 ve MS 14 yılları arası Roma’yı konu almaktadır.

Total War: Atilla (2015)

434–453 yılları arasını konu alan Papa’nın ayaklarına kapandığı, Tanrının Kırbacı Atilla’nın Avrupa’yı kasıp kavurduğu dönemi anlatmaktadır.

Total War: Warhammer (2016)

Serinin belli bir tarihi konu almadığı; insanlar, hayvanlar ve çeşitli yaratıkların birbiri ile savaştığı serinin ilk fantezi oyunudur.

Total War: Warhammer II (2017)

Warhammer üçlemesinin 2.oyunu olan Warhammer II, ilk oyuna göre yapay zeka çevre unsurları ve grafiksel anlamda kendini bir yıl içerisinde gözle görülür şekilde geliştirmiştir.

Total War Saga: Thrones of Britannia (2018)

Vikinglerin; İngiltere, İskoçya ve İrlanda’ yı istila ettikleri dönemi anlatmaktır.

Total War: Three Kingdoms (2019)

Antik Çin ve Üç Krallık dönemini konu alan oyunda amacımın Çin topraklarında bulunan 3 devleti tek devlet altında birleştirmek

Total War Saga: Troy (2020)

Antik yunan döneminde meşhur Troya savaşlarını konu alan içerisin de bir miktar Yunan mitolojisinin de bulunduğu serinin 14. oyunudur.

Şuan Satışta Olan Tüm  Total War Oyunlarına Ulaşmak İçin:

Steam Sayfası  – Total War Resmi Sayfası


Northgard

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin sekizinci oyunu İskandinavya’ da geçen, bir Viking topluluğunu yönettiğimiz strateji oyunudur. Tatlı grafikleriyle ilgimi çeken oyun oynaması basit bir strateji oyunudur. Listedeki diğer oyunlara nazaran bu oyunumuzda herhangi bir diplomasi bulunmuyor ve diğer oyunlara göre çok daha basit bir oynanış sunuyor. Bölüm bölüm ilerleyen oyunumuzda bir hikaye modu ve çok oyunculu modumuz bulunuyor. Hikaye modunda yönettiğimiz karakterimiz Rig’ in Viking Kralı olan babası, Hagen adında bir adam tarafından öldürülmüştür. Rig ise bu intikam yolculuğunda yakın ve güvenilir arkadaşı Brand ile birlikte intikamını almaya çalışacaktır.

Oyunumuzda basit bir ticaret sistemi de bulunmakta. Haritamızda bulunan kaynakları toplayıp tarafsız NPC’ ler ile ticaret yapıp ilişkilerimizi geliştirip, onları kendi tarafımıza çekip, bizimle birlikte savaşmaları için ikna edebiliyoruz. Basit mantık olarak yiyecek topla, asker yetiştir, yeni yapılar oluştur ve daha fazla nüfus için ev inşa et mantığında ilerleyen oyuna bir şans vermenizi tavsiye ederim.

Linkler: Steam Sayfası Epic Games SayfasıOrigin Sayfası – GOG Sayfası


Stronghold: Crusader II

arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları - stronghold crusader ii

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları yazımızın son ve dokuzuncu oyunu Stronghold: Crusader II olsun istedik. Oyunda kendimize ait bir kalemiz bulunmakta ve asıl amacımız kalemizi geliştirip ve güçlendirip diğer oyuncuların kalesini fethetmek. Kale inşa etme ve geliştirme sisteminin üzerine iyi yoğunlaşmış olan oyunda savaş mekaniklerini maalesef biraz boşlamış olacaklar ki bir Total War serisi oyunları gibi taktiksel bir savaş mekaniği bulunmuyor. Çeşitli kum fırtınaları ve zorlu hastalıklarla da mücadele ediyoruz. Ticaret sisteminin de bulunduğu oyunda ufak tefek ihtiyaçları karşılayabiliyoruz. İlerleyen süreçlerde ise kendi kaynaklarımızı kendimiz üretip ithal edebiliyoruz.

Oyunda grafiksel anlamda çok üstün bir görsel stil bulunmuyor fakat hepiniz bilirsiniz ki strateji oyunlarının asıl amacı görsel stilden ziyade bizi ne kadar özgür ve serbest bıraktığıdır. Arkadaşlarınızla birlikte kalenizi inşa edip diğer oyunculara karşı yardımlaşarak mücadele vermek eğlenceli olacaktır.

Linkler: Steam Sayfası


Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları listemizin sonuna geldik!

Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları yazımızın sonuna geldik, listemiz yeni strateji oyunları çıktıkça güncellenmeye devam edecek olup yazımızla alakalı yorumlarınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın. Arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar serimizin ilk yazısı olan Arkadaşlarla Oynanabilecek Korku Oyunları yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz, bizimle iletişime geçmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.