Rocket League Kamera Ayarları

Sıradaki içerik:

Rocket League Kamera Ayarları

e
sv

Arkadaşlarla Oynanabilecek Korku Oyunları

2201 okunma — 01 Ocak 2022 19:50
avatar

Ahmet Erol

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhabalar, bu yazımızda sizlere arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları önerisinde bulunmak istiyorum. Rekabetçi oyunlardan sıkılıp birkaç saatte olsa rekabetçi havasından uzaklaşmak istediğinizde, sizi bu rekabetçi oyunların stresinden uzaklaştırıp kafanızı dağıtmanızı sağlayacak birkaç korku oyunu önerisinde bulunmak istedim. Siz de eklenmesini istediğiniz, yeni çıkan, arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunlarını yorumlarda bizimle paylaşabilir bu listeyi büyütmemize yardımcı olabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan listemize bir an önce geçelim. Çığlıkların ve kahkahaların havada uçuşacağı birbirinden heyecanlı, adrenalini yüksek korku oyunlarını sizler için derledik ve inceledik.


Phasmobhobia

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları listemizin ilk oyunu Phasmobhobia. Phasmobhobia’nın kısaca hikayesini özetleyecek olursak; çeşitli ev, bina, okul, akıl hastanesi gibi mekanlara musallat olmuş hayaletleri, gerekli ipuçlarını toplayarak tespit edip kim olduklarını ve türlerini belirlemeye çalıştığımız bir dedektiflik oyunu.

Oyunda zorluk seviyesi arttıkça görevleri tamamlayıp ipuçlarını da bulmak hayli zorlaşıyor ve hayaletimizin saldırganlığı da artıyor. Ayrıca tüm bunlar yaşanırken ve ipuçlarını toplarken karakterimizin akıl sağlığı azalmaya başlıyor ve buna dikkat etmemiz gerekiyor. Eğer karakterimiz akıl sağlığını yitirecek olursa deliriyor ve kendini hayalete adeta teslim ediyor.

Deneyimlerim ve Oyun Hakkında Görüşüm

Phasmobhobia gerçekten arkadaşlarınızda birlikte gerilmek ve korkmak için çok doğru bir seçim olacaktır. Oyunda sesli komut sisteminin bulunması gerçekçiliği bir hayli arttırmış. Örneğin hayalete elinizdeki bir telsizle seslenip sizle temas kurmasını sağlamak veya onu sinirlendirmek için kullanabiliyorsunuz.

Kendinizi arkadaşlarınızla birlikte görev paylaşımı yaparken, kanıtları toplamak için ekipmanları paylaşırken ve aranızdan hayaletlerle konuşacak bir gönüllü seçmek için telsizi birbirinize atarken bulacaksınız. Biz ekipçe oynarken gayet keyif aldık. Oyunun Steam’da 23 TL gibi fiyat etiketi olması, oyunun çıktığı günden bu yana sürekli güncelleme alıp yeni haritaların ve hayalet türlerinin eklenmesini de hesaba katarsak, sıkılmadan oynayabileceğiniz devamlı kütüphanenizde elinizin altında bulunacak bir alternatif olarak kalacaktır.

Linkler: Steam Sayfası


Devour

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Devour’un kısaca hikayesinden bahsedelim. Oyunda Anna isimli bir karakter şeytani bir varlık olan Azazel’i bir çeşit ritüel ile çağırmaktadır ve Azazel kendisini çağıran Anna’yı kontrol altına alıp onu kontrol etmeye başlar. Biz ve arkadaşlarımızın görevi ise bu şeytani varlık Azazel’i geldiği yere gönderip Anna’yı özgür bırakmak. Bunu gerçekleştirmek için ise ritüelin yapıldığı evin içinde ve çevresinde bulunan 10 keçiyi de yakalayıp kurban etmek ve kanını ritüel kasesine akıtmak.

Tabii ki bu o kadar da kolay olmuyor. Azazel’in çağırdığı çeşitli yaratıklar ve Azazel’in kendisiyle mücadele etmemiz gerekiyor. Kurban edilen keçi sayısı arttıkça Azazel daha çok öfkeleniyor ve çok daha hızlı ve agresif hareket etmeye başlıyor. Ayrıca belirtmek gerekirse oyuna zaman zaman yeni haritalar ekleniyor ve derin olmamakla birlikte oyunun hikayesi uzuyor.

Deneyimlerim ve Oyun Hakkında Görüşüm

Arkadaşlarınızla oynamak için bir korku oyunu arıyorsanız bu oyun için biçilmiş bir kaftan diyebilirim. Oyunda yardımlaşmanız gereken birçok nokta var, örneğin bir arkadaşınız elinde saman demeti ile keçi ararken sizin de keçiyi yakalamaya çalışmanız, arkadaşınız sizin keçiyi götürüp kurban etmeniz için Azazel’i peşine takıp sizi kurtarması, Azazel’in yaraladığı arkadaşınızı bulup sağlık çantası ile tekrar oyuna döndürmeniz birlik ve dayanışmayı ön plana çıkarıyor. Oyunun Steam fiyatı ise sadece 10,50 TL. Kesinlikle arkadaşlarınızla bu oyuna bir şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum.

Linkler: Steam Sayfası


In Silence

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları listemize bir Türk oyunu olan In Silince’ı da eklemek istiyorum. Oyunda aslında tam anlamıyla bir hikaye sunulmuyor. Bir alanda mahsur kalmış arkadaş grubunun peşinde ortamda sessizlik hakimken adeta kör, fakat herhangi bir ses ya da gürültü olduğunda duyuları çok gelişmiş vahşi bir yaratık takılıyor. Bu arkadaş grubumuz ise ya yaratıktan kaçmaya çalışacak ya da üstün cesaret gösterip yaratığı avlamaya çalışacaklar.

Oyun Hakkında Görüşüm

Tamamen Türk yapımı olan bu oyunda deneyimlerimden bahsedemeyeceğim fakat oyunu gerçekten alıp denemek istiyorum. Hem yaratık hem de kaçmaya çalışan bir kişiyi oynayabildiğimiz bu oyun, arkadaşlarınızla birlikte gerçekten keyifli olabileceğini düşünüyorum. Grafikleri de gayet hoş ve güzel görünen bu oyunun fiyatı ise Steam’de sadece 18,50 TL.

Linkler: Steam Sayfası


Dying Light

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Harran şehrinde ortaya çıkan ve sadece burada bulunan, insanlara bulaştığında onları zamanla zombiye dönüştüren bir virüs şehri kasıp kavurmuştur. İnsanlar yardımlaşmak ve birlikte hayatta kalabilmek için çeşitli gruplar ve örgütler oluşturup yardımlaşmaktadır. Yönettiğimiz karakterimiz Kyle Crane ise The Global Relief Effort(Küresel Yardım Çabası) adlı örgüt adına çalışmakta olup örgütün amacı virüsün kaynağını ve yapısını çözüp kalıcı şekilde yok etmeyi amaçlamaktadır.

Crane’in görevi ise Harran’da bulunan virüsle ilgili yapılan araştırma ve çalışmaların bulunduğu çok gizli belgeleri Harran’da bulup ele geçirmektir. Hikaye ise Crane’in Harran semalarında uçaktan şehre paraşütle atlamasıyla birlikte başlar. Oyun hikaye olarak çok derin ve sürükleyici diyemesem de sizi sıkmayacak bir hikayesi mevcut.

Deneyimlerim ve Oyun Hakkında Görüşüm

Arkadaşınızla beraber keyifli vakit geçirmek, hikaye odaklı, içinde parkur elementlerinin bolca bulunduğu, craft ve loot sisteminin olduğu başarılı bir oyun. Parkur animasyonlarını çok başarılı ve akıcı bulduğumu söyleyebilirim. Haritada dolaşması gerçekten keyif verici. Menzilli silahların yanı sıra yakın dövüş silahlarının daha yaygın kullanılması sizi zombilerle biraz daha içli dışlı yapıyor ve gerilimi biraz daha arttırıyor. Özellikle gece ortaya çıkan ‘’Volatile’’ türü zombilerin hızlı olması ve haritada sürekli devriye gezmeleri beni geceleri dışarıya çıkıp görev yapma hakkındaki düşüncelerimi tekrar gözden geçirmemi gerektirmişti.

Görsel olarak çıktığı yılı (2015) baz alırsak hala çok güzel ve diri duruyor. Kısacası arkadaşınızla beraber oynanabilecek korku oyunu arıyorsanız gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir yapım. Steam’deki normal fiyatı ise 60 TL fakat indirim günlerinde gayet makul fiyatlara sahip olabileceğiniz bir oyun kendisi.

Linkler: Steam Sayfası

Dying Light 2

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Gelelim Dying Light 2’ye. Oyun uzun zamandır geliştiriliyor ve mümkün olduğunca yakından takip etmeye de çalışıyorum. Aradan geçen 7 sene sonra görsellikten ziyade nasıl geliştirmeler göreceğimizi merak ediyorum. İlk oyundan farklı olarak kritik seçimlerimizle hikayeye yön verebileceğimizi belirten Techland çalışanları, oyundaki menzilli silahların kullanımını azaltıp daha çok yakın dövüşe odaklanacaklarını da belirtmişlerdi. Oyunun çıkış tarihi ise herhangi bir erteleme olmaması durumunda 4 Şubat 2022. Belirtilen Steam fiyatı ise 349 TL olarak belirlenmiş.

Linkler: Steam Sayfası Epic Games Sayfası


Haunt Chaser

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları listemize diğer bir Türk oyunu olan Haunt Chaser ile devam etmek istiyorum. Tamamen Türk yapımı olan Haunt Chaser’da bir köye musallat olmuş şeytani varlık, çocukların ruhlarını kurtarmak ve şeytani varlığı yok etmek amacıyla köye gelirler. Oyunun hikayesi farklı farklı sezonlarda devam edecek ve hikaye yeni haritalarla birlikte ilerletilecek.

Haunt Chaser’ı Dead by Daylight’a benzetebiliriz fakat kendine has birkaç nokta, atmosfer ve oynanışı ile Dead by Daylight’dan ayrıldığını söyleyebiliriz. Oyunda jumpscare gibi korkutucu unsurların tamamen rastgele gerçekleştiğini de belirtelim. Yani her yeni oyunumuzda önceki oyunda karşılaştığımız yaratıkların yerleri aynı olmuyor ve farklı farklı yerlerde bir anda ortaya çıkıp sizi ezberden çıkartıp korkutmayı amaçlamış. Oyunda şuan için 4v1 PvP ve 4 kişilik PvE modu bulunuyor. Oyunun şuan güncel Steam fiyatı ise 25 TL.

Oyunu henüz deneyimlemediğimiz için deneyimlerimi sizlere aktaramıyorum fakat önümüzdeki indirim günlerinde alıp denemek istiyoruz.

Linkler: Steam Sayfası


Labyrinthine

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Labyrinthine basit hikayeye ve basit bir oynanışa sahip. Bir kasabada labirent çalışanı olarak başlıyoruz, amacımız bu labirentteki bulmacaları çözmek ve labirentin sonuna kadar ilerlemek. Bu bulmacaları çözerken çok dikkatli olmalı ve etrafımızda gezen cadılara yakalanmamamız gerekiyor. Tek kişi olarak oynayabildiğimiz oyunda arkadaşlarınızla girmek sizi fazlasıyla rahatlatacak ve işlerinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda labirentte yönünüzü bulmak da sizi bir hayli zorlayabilir. Birbirine benzeyen mekanlar ve koridorlar aklınızın karışmasına sebep olabilir. Oyunun şuan güncel Steam fiyatı ise 18.5 TL.

Oyunu henüz deneyimlemediğimiz için deneyimlerimi sizlere aktaramıyorum fakat önümüzdeki indirim günlerinde alıp denemek istiyoruz.

Linkler: Steam Sayfası


Deceit

arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları

Hikaye

Arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunları listemizin son oyunu Deceit. Oyuna 5 kişilik bir grubun izbe ve harabe bir evde uyanmasıyla birlikte başlıyor. Bu grubun içinde 2 kişiye bir çeşit virüs enjekte ediliyor. Virüslü kişiler kana susamış bir canavara dönüşüp diğer 3 kişiyi öldürmeyi amaçlarken, diğer grup ise virüslü kişileri bulup öldürmeli veya ölmeden kaçmak için verilen görevleri tamamlamalı. Her oyuncunun elinde silah bulunmakta ve ilk işiniz silahınız için mermi bulmak olacak. Silah kendinizi savunmanızın tek yolu. Aynı zamanda oyunda harita zamanla zehirli gazla dolup daralmakta ve grubu git gide birbirine yaklaştırmaktadır.

Deneyimlerim ve Oyun Hakkında Görüşlerim

Arkadaşlarınızla birlikte korku dolu anlar yaşamak eğlenmek istiyorsanız bence denemeniz gereken bir oyun. Biz ekipçe oynarken çok eğlendik ve virüslü arkadaşlarımızla mücadele ederken de korku dolu dakikalar yaşadık. Oyuna Steam üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Linkler: Steam Sayfası


Arkadaşlarla Oynanabilecek Korku Oyunları Yazımızın Sonuna Geldik!

Kayda değer gördüğümüz ve sizler için sıraladığımız arkadaşlarla oynanabilecek korku oyunlarını yazdığımız listemiz şimdilik bu kadardı, zamanla yeni oyunlar çıktıkça bu oyunları deneyimleyip listemizi genişleteceğiz, sizlerde eklenmesini istediğiniz ya da daha geniş rehberini yapmamızı istediğiniz korku oyunları varsa yorumlar kısmından ya da iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Arkadaşlarla oynanabilecek strateji oyunları isimli yazımıza göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.