Nvidia ShadowPlay Ayarları

Sıradaki içerik:

Nvidia ShadowPlay Ayarları

e
sv

Rocket League Kamera Ayarları

2146 okunma — 01 Ocak 2022 19:44
avatar

Yusuf Kelebek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhabalar, eğer Rocket League’de belli bir süre geçirdiyseniz ve oyunun genel mekaniklerini öğrendiyseniz  oyunun kamera açılarının detaylı olarak ayarlanabildiğini fark etmiş ve bu kamera ayarlarının oynanışa önemli farklılık kattığını farketmişsinizdir, sonuç olarak aklınızda Rocket League kamera ayarları nasıl olmalı sorusu gelmiştir. Aslında size deneme yanılma yoluyla kendi kamera açınızı bulmanızı tavsiye ederim, yine de hazır ayarlardan denemek istiyorsanız aşağıda gösterdiğim kamera ayarlarını birkaç oyun oynayarak deneyin, belki sizin için en uygun ayarı bulmuş olacaksınız. 🙂


“Rocket League Kamera Ayarları” isimli rehberime geçmeden önce belirtmek isterim ki kendimin uzun zamandır kullandığım kamera ayarlarını da size vereceğim fakat herkesin oyun stili farklı olduğundan ve daha alternatifli bir rehber olması açısından profesyonel oyuncular tarafından kullanılan ayarları da sizlere paylaşacağım, bu Rocket League kamera ayarları içerisinden kendinize en uygun olanı bularak kullanabilirsiniz.


rocket league kamera ayarları

Hangi Kamera Ayarı Ne İşe Yarıyor?

Eğer kendi ayarlarınızı bulmak istiyorsanız aşağıda hangi kamera ayarlarının ne işe yaradığı hakkında bilgi paylaştım, umarım bu bilgiler işinize yarar ve kendinize ait kamera ayarlarını yapmanızda size yardımcı olur. Unutmayın ki profesyonel oyuncu da olsa o da kendisi için en uygun ayarları kullanıyor.

Kamera Sarsılması:

Bu ayar Rocket League kamera ayarları arasında en işe yaramaz olanıdır, oyun içerisinde aksiyonlarda sürekli sarsıntı vererek oyuna heyecan katmak amaçlanmış gibi duruyor ama ben dahil oynayan kimsenin bu ayarı açık olarak kullandığını görmedim. Kısacası bu ayar açıksa hemen kapatmanızı öneririm.

Görüş Alanı:

Görüş alanı bilinen adıyla “FOV” ayarı sahanın ne kadarını gördüğünüzle alakalıdır, bu ayar ne kadar yüksek olursa çevrenizi o kadar geniş görürsünüz ve alan kontrolünüz doğal olarak o kadar artmış olur, oyundaki en önemli ayar bu olup bence mümkün olduğunda yüksek tutulmalıdır.

Uzaklık:

Uzaklık ayarı ise görüş alanı ayarıyla benzerlik gösterip farkı kameranın, arabanın ne kadar arkasında olacağını belirler. Bu ayarı ne kadar attırırsanız kamera arabadan o kadar uzaklaşacaktır. Olabildiğince yüksek bir değer seçip deneyin eğer oynayabilirseniz ayarı yüksek tutmanız daha fazla alanı kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Yükseklik:

Bu ayar kameranın arabayı ne kadar yukarıdan göreceği ile alakalıdır, benim tavsiyem çok yükseltmemeniz yönünde olacaktır fakat yine de kendinize göre ayarlayıp deneyebilirsiniz.

Açı:

Yükseklikle karışabilecek bir ayar fakat bunda aracınıza arkadan kaç derecelik açıyla baktığınızı ayarlar, kötü bir açı oynanışı olumsuz etkileyebilir.

Katılık: 

Kameranın arabanın hareketine göre arabayı takip etme sıklığıdır, bunu ne kadar arttırırsanız, kamera arabanızla birlikte o kadar net dönecektir.

Dönme Hızı:

Bu ayarda arabanız dönerken kameranın arabayla birlikte ne kadar hızlı döneceğini ayarlar, fazla değiştirilmez fakat siz yine de deneyerek kendinize uygun bir ayar bulabilirsiniz.

Geçiş Hızı:

Kameranın top kamerası ve araba kamerası arasında ne kadar hızlı geçiş yapacağını ayarlar, çok önemli bir ayar değildir deneyerek size en uygun hızı kullanabilirsiniz.

Ters Dönme:

Kameranın dönme hareketlerini tam tersi yapar, kapalı kalmasını öneririm.


1-Kendi Kullandığım Ayarlar

Uzun zamandır Rocket League kamera ayarlarımı bu şekilde kullanıyorum, yukarıdaki fotoğrafa bakarak ya da aşağıda yazdığım şekilde ayarlarınızı yaparak benim kullandığım kamera ayarlarını kendinize uygulayabilirsiniz.

Kamera Ön Ayarı Özel
Kamera Sarsılması Kapalı
Görüş Alanı 110
Uzaklık 270.00
Yükseklik 100.00
Açı -4.00
Katılık 0.45
Dönme Hızı 4.00
Geçiş Hızı 1.10
Ters Dönme Kapalı

2-Profesyonellerin Kamera Ayarları 1: Squishy

Kamera Ön Ayarı Özel
Kamera Sarsılması Kapalı
Görüş Alanı 110
Uzaklık 270.00
Yükseklik 90.00
Açı -5.00
Katılık 0.45
Dönme Hızı 4.20
Geçiş Hızı 1.10
Ters Dönme Kapalı

3-Profesyonellerin Kamera Ayarları 2: Bluey

Kamera Ön Ayarı Özel
Kamera Sarsılması Kapalı
Görüş Alanı 110
Uzaklık 240.00
Yükseklik 110.00
Açı -3.00
Katılık 0.10
Dönme Hızı 7.00
Geçiş Hızı 1.10
Ters Dönme Kapalı

4-Profesyonellerin Kamera Ayarları 3: JZR

Kamera Ön Ayarı Özel
Kamera Sarsılması Kapalı
Görüş Alanı 110
Uzaklık 270.00
Yükseklik 80.00
Açı -6.00
Katılık 0.00
Dönme Hızı 5.00
Geçiş Hızı 1.10
Ters Dönme Kapalı

Rocket League Kamera Ayarları Rehberimiz Sona Erdi!

Henüz Rocket League oyunu ile tanışmadıysanız oyuna ücretsiz olarak bu link üzerinden erişebilirsiniz. Oyun Raporu ekibi olarak bu tarz rehberleri sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz, eklememizi istediğiniz her türlü içerik için yorumlar kısmına yazabilir ya da iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. İleride paylaşacağımız tüm duyuru ve içeriklerden haberdar olmak için E-Posta aboneliği oluşturabilir ya da site bildirimlerini açabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.