Farming Simulator 2022 Tavsiyeleri

Sıradaki içerik:

Farming Simulator 2022 Tavsiyeleri

e
sv

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1

2070 okunma — 01 Ocak 2022 20:02
avatar

Kadir Yüksel

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

grand theft auto vice city

İçerdiği radyo istasyonlarıyla, müziklerle, diyaloglarla, haritasıyla ve karakterleriyle her zaman diğer GTA’lardan farklı duran ve farklı yeri olan Grand Theft Auto Vice City’nin kaldırılan içeriklerini sizlerle birlikte inceleyeceğiz. Grand Theft Auto 3’ün genişleme paketi olarak yapımına başlanmış ve daha sonra başlı başına oyun olmasına karar verilmiş olan Vice City yapım aşaması esnasında bir sürü değişiklik geçirmiş. Bu değişikliklerin kimisi San Andreas’a eklenmiş, kimisi de oyundan çıkarılmış fakat dosyaları silinmemiş. Bu yazıyı, videolarını izlemekten zevk aldığım GTA Series Videos adlı kanaldan, Vice City’nin beta sürümüyle alakalı videosunu baz alarak oluşturmaya çalışacağım. Eğer kendiniz de beta sürümünü deneyimlemek isterseniz videonun açıklamasındaki modları yükleyerek içeriklere ulaşabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan oyunda değişime uğrayan içeriklere bakmaya başlayalım.


HARİTA İÇERİKLERİ

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 isimli yazımın ilk konusu harita içerikleri olacak, eski donanımların akış kapasitesinin yetersizliğinden dolayı Grand Theft Auto Vice City iki büyük ana bölgeden oluşuyor (Vice City Main Land ve Vice City Beach). Bu iki bölgeden birindeyken diğer alan düşük çözünürlükte renderlanır. Bu yöntem ve Sunshine Autos’da bulunan yarış haritası (Vice Street Racer) sayesinde haritanın nasıl değiştiğini görebiliyoruz. Bu değişikliklere teker teker bakalım.

grand theft auto vice city main land

şekil 1 – vice city main land

grand theft auto vice city beach

 şekil 2 – vice city beach


1. Washington Beach aslında daha küçüktü

grand theft auto vice city washington beach map

şekil 3 – washington beach haritasının “vice street racer” haritasıyla karşılaştırılması.


2. Leaf Links ve Little Haiti arasındaki köprü daha kıvrımlıydı

grand theft auto vice city leaf links bridge

şekil 4 – leaf links ile little haiti arasındaki köprünün betadaki ve oyunun son sürümündeki halinin karşılaştırılması.


3. Ne Hyman Memorial Stadium ne de deniz feneri oyunda yoktu

grand theft auto vice city hyman memorial stadium

şekil 5 – hyman memorial stadium’unun betadaki ve oyunun son sürümündeki halinin karşılaştırılması.

grand theft auto vice city light house map

şekil 6 – deniz fenerinin betadaki ve oyunun son sürümündeki halinin karşılaştırılması.


4. Vice Point Mall sadece kenar mahalleydi

vice point mall map

şekil 7 – vice point mall’un bulunduğu alanın düşük çözünürlükteki renderından ekran görüntüsü.


5. Fort Baxter aslında Escobar Havaalanının içinde bulunuyordu

Çok değişen diğer yerlerden birisi de Hayalet kuleyi görebildiğimiz (2. Hava Trafik Kontrol kulesi) havaalanıydı (Escobar Airport). Fort Baxter alanı uzun bir uçak pisti, yaya trafiğinin olmadığı birkaç hangar ve ikinci kuleyle havaalanının bir parçasıydı.

ghosttower

şekil 8 – oyun haritasının washington beach kısmından görünen “hayalet kule”.

fortbaxter

şekil 9 – yağmurlu bir vice city gününde çekilen fort baxter ekran görüntüsü.


6. Florida Keys’den esinlenen Gator Keys adında bölge eklenecekmiş

Oyunun dosyalarında bulunan altyazı ve ses dosyaları sayesinde Florida Keys’den tasarlanan Gator Keys adlı bölgede geçen bir Avery Carrington görevi planladığı keşfedildi fakat daha sonra bu görev silindi. Etrafında çok fazla su bulunan ve çok uzun köprülere sahip bu bölge, belki de yüzemeyen ana karakter için çok da uygun değildi.

floridakeysphoto

şekil 10 – florida keys’in uzaydan çekilmiş bir görüntüsü.

gatorkeysscript

şekil 11 – gator keys’den bahsedilen avery carrington görev diyaloğu.


KARAKTERLER

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 isimli yazımda oyundaki karakterlere değineceğim, Grand Theft Auto Vice City içinde çok farklı ve renkli, kendine has birçok karakter bulunmakta. Tabii ki bu karakterler de oluşturulma aşamasından oyunun son haline kadar birçok değişim geçirdiler. Şimdi de bu Vice City’deki karakterlerin değişimlerine bakalım.


1. Ricardo Diaz karakterinin ismi en başta Fernando Diaz olarak düşünülmüştü

Ortaya çıkan skeçleri incelediğimizde not olarak Ricardo Diaz yerine Fernando Diaz yazıldığını görüyoruz. Hatta kişiliği ile ilgili sessiz, sakin, alttan alan, kurnaz gibi oyundakine göre farklı olan özellikler not alınmış.

ricardodiazsketch

şekil 12 – ricardo diaz’ın skeç çizimleri.


2. Avukat Ken Rosenburg daha yaşlı tasarlanmıştı

kenrosenburgsketch

şekil 13 – ken rosenburg’a ait tasarım çizimleri.


3. Inter Film Studios’un film prodüktörü Steve Scott daha sapık görünümlüydü

stevescottsketch

şekil 14 – steve scott tasarımları.


4. Kent Paul başlangıçta sıradan İngiliz kapı komşu gibiydi

kentpaulsketch

şekil 15 – kent paul konsept çizimleri.


5. Avery Carrington kıyafetleri dışında pek fazla değişim geçirmedi

averycarringtonsketch

şekil 16 – avery carrington eskizi.


6. Hain Lance Vance’in geliştirme aşamasındaki tipi

Grand Theft Auto Vice City’nin belki de en nefret edilen karakterlerinden biri olan Lance Vance’in değişimine baktığımızda bulunan bir skeç sayesinde Rockstar bir noktada Lance Vance’in görünümünü tanımlamak ve hatta belki oyun içinde seslendirmek için Eddie Murphy’i düşündüğü anlaşıldı.

lancevancesketch

şekil 17 – lance vance karakterinin eskizi.

eddiemurphy

şekil 18 – eddie murphy ve lance vance çiziminin karşılaştırılması.


7. Tommy Vercetti çizimlerine bakıldığında karakter oluşturma aşamasında Ray Liotta yerine Al Pacino baz alınmış

tommyvercettisketch

şekil 19 – al pacino’dan esinlenilmiş tommy vercetti çizimleri.

alpacinosketch

şekil 20 – al pacino ve eskiz çizimin karşılaştırılması.


8. Diğer bulunan skeçlerde de Love Fist üyeleri, B.J. Smith ve Pastor Richards’ın ilk halleri görünüyor

lovefistsketch

şekil 21 – love fist grup üyelerinin konsept çizimleri.

bjsmith_pastorrichardssketch

şekil 22 – b.j. smith ve pastor richards konsept eskizleri.


KULLANILMAYAN TELEFON GÖRÜŞMELERİ

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 isimli yazımda kullanılmayan telefon görüşmeleri kısmını incelediğimizde; Grand Theft Auto Vice City içinde yeri geldiğinde komik, yeri geldiğinde tehditkâr birçok telefon görüşmesi bulunuyor. Bu telefon diyaloglarının oyuna farklı bir boyut ve keyif kattığı kaçınılmaz. Tabii onca değiştirilen, çıkarılan karakterler ve görevler gibi bu telefon görüşmeleri de nasibini almış ve bazıları oyunun son halinden çıkarılmıştır. Fakat çıkarılan bazı kısımlar oyun dosyalarından silinmemiş. Silinmeyen telefon görüşmelerinin birkaçına bakalım.


1. Tommy ve Colonel Cortez’in kızı Mercedes’in arasında geçen telefon görüşmesi

 1. İlk telefon görüşmesinde Mercedes çok sıkıldığından ve kendisini unutmamasından bahsediyor.
 2. Diğer telefon görüşmesinde ise Mercedes Tommy’nin Diaz’ı öldürdüğüne dair haber almış ve Tommy’e bundan bahsediyor. Tommy de öldürmediğini söyleyerek bir yalan uyduruyor.
 3. Üçüncü telefon görüşmesinde ise Mercedes aşırı derecede yalnız olduğunu ve onu ziyaret etmesini söylüyor.
 4. Bir sonraki telefon görüşmesinde Mercedes artık Tommy’i sevmediğini, kendisine bir leydi gibi davranmadığını, onu görmezden geldiğini ve ondan nefret ettiğini belirtiyor. Bunca söylemlere rağmen yine de Tommy’i evine davet ediyor.
 5. Son olarak Mercedes Jezz Torrent’in acınası olduğunu ve bir daha onunla görüşmeye zorlamamasını söylüyor. Ayrıca Jezz Torrent’in 7 yaşındayken köpeğinin ölümünü ve annesinin onu sevmediğini anlatırken bebek gibi ağladığından bahsediyor. Bir de özel hayatında peruk ve sütyen taktığını da belirtiyor. Bu olaylardan dolayı da Tommy’e epey bir kızgınmış.

2. Colonel Cortez, Kent Paul, Phil Cassidy, Ken Rosenburg ve Ricardo Diaz karakterleriyle olan görüşmeler

 1. Videodaki ilk ses kaydına göre Kent Paul’a, küçük bir kuşun Vice City SWAT Division’a ait emeklilik fonu niyetiyle toplanan rüşvetlerin oldukça büyük bir bankacılık kuruluşunda saklandığı söylemiş. Tabii ki bu bilginin Tommy’nin parayı ele geçirmesinde herhangi bir yardımı olduğunda, Tommy’nin paranın bir kısmını kendisine verme mecburiyetini hissedeceğini tahmin ediyormuş. Tommy de aklımda tutarım diyip teşekkür ediyor.
 2. Phil ile olan görüşmede ise Phil yarasının iyileştiğini söylüyor. Dediğine göre 6 savaş alanından tek bir çizik almadan çıkmış fakat artık tek kolluymuş (“Boomshine Saigon” görevindeki patlamadan dolayı). Buna rağmen elinde bir sürü tek elli silaha sahip olduğunu belirtiyor ve hiçbir zaman silahsız Phil olmayacakmış. Tommy’nin duygusallık saçmalığını bırakıp kendisine bir içki ısmarlamasını tembihliyor.
 3. Üçüncü telefon görüşmesinde ise Ken Rosenburg Tommy’nin bazı iş tavsiyelerine ihtiyacı olabileceğini söylüyor. Bir işletmenin kurulup çalışmaya başlamasından sonra Tommy’nin haftalık parayı alması için işletmeye uğraması gerektiğini belirtiyor. Böylece oradaki adamların mekanı işlettiğini düşünmesini sağlayacığını ve onların kârı başlamayı deneceklerini söylüyor. Bu tavsiyeden sonra Tommy haliyle sinirlenip işlerin nasıl yapılacağını bildiğini söylüyor.
 4. Son görüşme Ricardo Diaz’dan geliyor. Tommy’e artık neden kendisini sevmediğini soruyor. Elinde güzel işler olduğunu söyleyerek kendisine uğramasını istiyor.

SİLİNEN GÖREVLER

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 isimli yazımın bu bölümünde oyundan silinen görevlerden bahsedeceğim, diğer Grand Theft Auto oyunları gibi Vice City’de de oyunun ortamına uymayan ya da hikayeye tam oturmayan görevler son halinden çıkarılmış. Neden çıkarıldıklarına dair pek bir bilgi yok ve görevlerin tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Ama yine de oyun içinde bırakılan dosyalara bakarak mantıklı tahminlerde bulunabiliriz.


1. Steve Scott’tan alınan görev

Steve Scott Inter Global Films stüdyosunda film prodüktörü. Genellikle pornografik içerikler üreten biri kendisi. Oyunun içerisinde bırakılan telefon konuşmalarından birisinde de Steve Scott bulunuyor.

Telefon görüşmesine göre Steve Scott bir film için araba kovalama sahnesine ihtiyacı var. Fakat bunun için gerekli bütçeye sahip olmadığını söylüyor ve Tommy’den bir iyilik istiyor. Escobar Uluslararası Havaalanı’na bir araç bıraktığını söylüyor ve ne yapması gerektiğini bildiğini soruyor. Tommy de “Tamamdır, bi bakarım.” diyor.

Bu telefon görüşmesindeki görevin benzeri daha sonra Grand Theft Auto Vice City Stories’e eklendi. Görevde ana karakter Victor araba kullanırken helikopter tarafından takip edilerek TV reklamı için akrobatik uçuşlar sergiliyordu.


2. Mr.Moffat

Diğer bir kaldırılan ve adı olmayan görev de Mr.Moffat denilen sonradan oyundan silinen bir karakterden alınıyor. Yine oyun dosyaları sayesinde bu kişinin polisten kaçmış bir tür iş adamı olduğunu biliyoruz. GTASeriesVideos ekibi olarak Mr.Moffat’ın kaçışı Tommy Vercetti tarafından “No Escape” (Cam Jones’un hapishaneden kaçırıldığı görev) adlı görevde yardım edildi. Oyunun ilerleyen bölümlerinde, satın alınabilir mülkler alındığında, Tommy’e Mr.Moffat’tan telefon gelir.

Telefon görüşmesi metnine göre polislerden kaçan Mr.Moffat şehrin bilmediği bir yerinde herhangi bir telefon kulübesinden Tommy’i arıyor. Tommy’e yalvararak kendisini şehirden çıkmasına yardım etmesini ve olabildiğince hızlı olması için yalvarıyor.

Mr.Moffat’ın oyundan neden çıkarıldığı bilinmiyor fakat Grand Theft Auto 3’teki Darkel gibi oyunun ortamına uymadığı için karakter oyundan çıkarılmış olabilir.

mrmoffatmodel

şekil 23 – mr.moffat’ın oyun içi modeli.

noescape

şekil 24 – no escape görevinden alınan ekran görüntüsü.


3. Apartment 3C

Sırada ise karakter yerine Ocean Beach’teki Apartment 3C’ye bağlı olan bir görev var. Görünüşe göre oyunun geliştirilme zamanlarında Sonny tarafından verilen bu görev, daireyi son nokta olarak kullanıyor ve daha sonra Tommy için Safehouse haline geliyor. Görevin hedefi bilinmemekle beraber Sonny’nin patron olması gerçeği, dairede içi kanlı bir banyo olması küçük bir hayal gücüyle birleştiğinde, oyunun başındaki uyuşturucu satışını bozan komandoları Tommy’nin bulduğu ve üçünü banyoda öldürdüğü fakat paraların bulunamadığı tahmin ediliyor.

apartment3coutside

şekil 24 – apartment 3c’nin bulunduğu bina.

apartment3cinner

şekil 25 – apartment 3c’nin iç kısmı.

apartment3cinner2

şekil 26 – apartment 3c’nin içindeki kanlı banyo. scarface’deki testereli banyo sahnesine gönderme olabilir.


ÇIKARILAN DİĞER ŞEYLER

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 isimli yazımın bu bölümünde oyun içine çeşitlilik katması için eklemek istenilen fakat daha sonra çıkarılan küçük içeriklere bakacağız. Kimisi daha sonra Grand Theft Auto San Andreas’a eklenmiş.


Tefeciler

Sunshine Autos işi ile alakalı, kaynağı bilinmeyen bir telefon konuşmasından anlaşılıyor ki Vice City’e tefecileri de ekleyeceklermiş. Maalesef bu da oyundan çıkarılmış. İlerleyen zamanlarda Grand Theft Auto San Andreas’a eklenmiş bu özellik.

Telefon konuşmalarına bakılırsa Sunshine Autos’un eski sahibi B.J. Smith galeriyi sattıktan sonra ortadan kaybolmuş. Fakat kaybolmadan önce tefecilerden bir miktar borç almış ve ödememiş. Tabii ki tefeciler de paralarını alma derdindeler. B.J. Smith bulunamadığı için ödemeyi Sunshine Autos’un yeni sahibi Tommy’den alacaklarını ifade ediyorlar.

loanshark1

şekil 27 – kumarda borca giren carl johnson.

loanshark2

şekil 28 – kumar borcunu ödemeyen cj’in kumarhanenin bazı elemanları tarafından borçları hakkında ziyaret edileceği belirtiliyor.

loanshark3

şekil 28 – kumarhanenin yolladığı adamlarla çatışan carl johnson görüntüsü.


At yarışı ve motorcu kıyafeti

Çıkarılan başka bir özellikler ise “Howlin’ Petes Biker Emporium” dükkanından alınabilen outfit ve at yarışı oynanabilen “Inside Track” dükkanı. At yarışı oynama özelliği, tefeciler gibi daha sonra Grand Theft Auto San Andreas’a eklenmiş.

howlinpetes1

şekil 28 – howlin’ petes dükkanı.

howlinpetes2

şekil 29 – howlin’ petes dükkanının iç kısmı.


Silinen radyo istasyonu

Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 isimli yazımda oyundan çıkarılan son içeriğimize geçelim; VCN – Vice City News adlı radyo istasyonu Kenny Loggins’in diyaloglarıyla birlikte oyundan çıkarıldı. Radyo ikonlarını incelediğimizde Vice City News için bir ikon bile buluyor.

vcnbuilding

şekil 30 – vice city news binası.

vcn1

şekil 31 – kenny loggins daha sonra grand theft auto 5’te los santos rock radio’da dj olmuştur.

vcn2

şekil 32 – radyo ikonlarının bulunduğu dosya içerisinde vice city news için de ikon bulunuyor.


Grand Theft Auto Vice City Kaldırılan İçerikler – Bölüm 1 Yazımızın Sonuna Geldik!

Şimdilik yazımı burada noktalıyorum. Bir sonraki bölümde daha ilgi çekici olan, Grand Theft Auto Vice City’deki beta araçlarından ve silahlarından söz edeceğiz. Umarım kaldırılan içeriklerin ilk bölümünü okurken keyif almışsınızdır. Eğer yazımda hata, atlanılan bir yer varsa ya dafarklı bir konuda bize ulaşmak istiyorsanız iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz. İkinci bölümde görüşmek üzere!

Kaynak: Grand Theft Auto Vice City Beta Version and Removed Content – Hot Topic #10

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.