League of Legends Şampiyon Rehberi: Renata Glasc

Sıradaki içerik:

League of Legends Şampiyon Rehberi: Renata Glasc

e
sv

Oyundayken Bilgisayar Donunca Ne Yapılmalı?

1803 okunma — 26 Mart 2022 22:22
avatar

Yusuf Kelebek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

oyundayken bilgisayar donunca ne yapılmalı?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere bir çok oyuncunun “oyun dondu çıkamıyorum, oyun donunca bilgisayar kilitleniyor” gibi aramalar yaparak çözümünü aradığı sık sık karşılaştığı önemli bir sorunun çözümünden bahsedeceğim. Oyun donduğunda bilgisayarı yeniden başlatmadan çözülemeyen donma sorununun daha kolay bir çözümü aslında var. Oyun donunca bazen Alt+F4 tuş kombinasyonu ya da görev yöneticisinden donan ve yanıt vermeyen oyunu kapatabilirsiniz fakat bazen de bu sizin için çözüm olmaz, oyun donduğunda oyunu kapatamazsınız, görev yöneticisini açamazsınız ve oyunu alta alamazsınız mecburen bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalırsınız, bu yazımda bu bilgisayar donmasının önceden önlem alarak ya da sorunla karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz yöntemle çözmenin yolunu anlatacağım.


Oyun Donduğunda Görev Yöneticisi Nasıl Açılır?

Bu çözüm yolu aslında önceden alınan bir önlemdir ve çok basittir, 

 1. Görev Yöneticisi’ni açın.
 2. Üst menüden “Seçenekler” kısmına tıklayın.
 3. Burada “Her Zaman Üstte” seçeneğine tıklayın.

Böylelikle oyununuz donduğunda görev yöneticisini açınca bilgisayarınız görev yöneticisini en ön pencereye getirecektir ve rahatlıkla buradan oyunu kapatabileceksiniz.

oyundayken bilgisayar donunca ne yapılmalı?


Donmuş ve Yanıt Vermeyen Bir Oyun Nasıl Kapatılır?

Gelelim asıl sorunumuza, eğer daha önceden yukarıdaki adımı uygulamadıysanız bazen oyununuz donduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmaktan başka çareniz kalmayabilir ve altta önemli bir işlem yapıyorsanız bu işlemi kaybetme ihtimaliniz oluşabilir, şimdi aşağıda açıklayacağım adımları uygulayarak donan oyununuzu kolay bir şekilde kapatabileceksiniz.

oyundayken bilgisayar donunca ne yapılmalı?

Gördüğünüz gibi oyun oynarken dondu ve burada bana hiçbir işlem yaptırmıyordu, şimdi adım adım nasıl çözüldüğüne bakalım.

 1. Windows+Tab tuşuna basarak tüm açık pencereleri görebildiğimiz ve yeni masaüstü açabildiğimiz ekrana gelelim.oyundayken bilgisayar donunca ne yapılmalı?
 2. Burada donan ve yanıt vermeyen oyuna sağ tıklayarak Taşıma Hedefi → Yeni Masaüstü seçeneğine tıklayalım.oyundayken bilgisayar donunca ne yapılmalı?
 3. Artık Görev Yöneticisi ve diğer uygulamalar bu pencerede kaldığı için ve yanıt vermeyen oyun diğer yeni açılan masaüstüne taşındığı için rahatlıkla kullanılabilir durumda. Burada Görev Yöneticisi’nden “Ayrıntılar” sekmesine tıklayalım ve yanıt vermeyen oyuna tıklayarak görevi sonlandıralım.oyundayken bilgisayar donunca ne yapılmalı?

Böylelikle yanıt vermeyen oyunu kapattınız ve artık diğer yarım kalan işlemlerinizi kaybetme riskiniz ya da bilgisayarı yeniden başlatma zorunluluğunuz ortadan kalkmış oldu. Şimdi ilk başlığa giderek Görev Yöneticisi’ni her zaman üstte olacak şekilde ayarlayarak önleminizi alabilir ve donma sorunlarını kolayca çözebilirsiniz.


Oyundayken Bilgisayar Donunca Ne Yapılmalı? İsimli Yazımızın Sonuna Geldik!

Oyundayken Bilgisayar Donunca Ne Yapılmalı? isimli yazımızın sonuna geldik, umarım anlattığım adımlar sorununuzu çözmüştür. Yazıyla ilgili yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından yapabilir farklı bir konuda bize ulaşmak için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.