Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

Sıradaki içerik:

Arkadaşlarla Oynanabilecek Strateji Oyunları

e
sv

Lost Ark’a Başlarken Bilinmesi Gerekenler

1967 okunma — 08 Ocak 2022 23:32
avatar

Yusuf Kelebek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

lost ark'a başlarken bilinmesi gerekenler

Bildiğiniz gibi Lost Ark Avrupa sunucusu 11 Şubat 2022’de açılıyor ve şuan aktif olan sunuculara Türkiye üzerinden ulaşılamadığı için birçok oyuncu bu sunucunun açılmasını bekliyordu. Oyunun açılmasıyla birlikte oyunu daha önceden deneyimlememiş oyuncular Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenleri araştırmaya başladılar, bu yazıda oyuna başlamadan önce öncelikli olarak bilinmesi gereken konulardan bahsettim, ilerleyen günlerde oyundaki diğer sistemleri anlatan yeni yazılar yayınlayacağız, bu yazılardan haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.


Lost Ark Genel Bilgiler

lost ark'a başlarken bilinmesi gerekenler - genel bilgiler

Lost Ark’a başlarken her oyuncunun bilmesi gereken terimler, özellikler ve birimler vardır, Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenler yazımın bu kısmında bunları açıklamak istiyorum.

 • Oyun 250 item levelden itibaren başlar, 250 item levele kadar olan içerik bir nevi oyunun tanıtımı olup asıl burada başlar yani oyun hakkında fikir sahibi olmak için biraz vakit ayırıp 250 item level olmanızı öneririm.
 • Macera kitabı (Adventure Book) içerisindeki başarımları yapmanız çok önemli, skill puanı, iksir gibi önemli ödüllere sahiptir.
 • Lost Ark’taki para ve para yerine geçen birimler şu şekildedir; Blue Crystal: Oyunun gerçek para ile alınan para birimidir. Shillings: Oyunun ana para birimidir, pot ve malzeme almak için kullanılır. Gold: Oyunun en önemli para birimidir, özellikle ticarette ve artı basmada kullanılır. Resurrection Feathers: Öldüğünüz yerde yeniden canlanmaya yarar, zindanlarda ölünce zindanın en başında doğmak büyük problem doğuracağı için önemlidir. Peons: Action House’dan takı ve zırh almak için kullanılır. Rift Shards: Oyundaki Chaos Gate’lerde bossları ve mobları keserek elde edilir, karşılığında hazine haritası gibi şeyler alınır.
  Pirate Coins: Gemi geliştirme ve bazı görevlerde kullanılır. Shards: 3 adet vardır; Emerald, Sapphire ve Citrine bunlar item geliştirirken kullanılır.
 • Oyunda 250 item level olunca günlük ve hastalık görevler açılır. Günlük görevleri günde üç defa haftalık görevleri de haftada üç defa yapabilirsiniz. Bu görevler Artı basmak için metaryel, hesap seviyesi yükseltmek için puan gibi şeyler verir.
  250 item level olunca Guardian Raid’ler açılır, burada 3 defa ölme hakkınız vardır ve 20 dakikada bitirmeniz gerekir, her bossa ilk girişte sandık hediye verir ve daha fazla malzeme vermesi için günlük iki defa girilebilir daha sonraki girişler daha az ödül verecektir.
  Oyunda pet sistemi vardır ve bu çok önemlidir. Petin özelliklerini gerçek para kullanarak alınan Blue Crystal ile açabiliyorsunuz ve bu sayede istediğiniz yerden market ve depoyu açabiliyorsunuz bu çok önemlidir.

Lost Ark’ta Yapılması Gereken Rutin İşler

lost ark'a başlarken bilinmesi gerekenler - yapılması gereken rutin i̇şler

Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenler yazımızın en önemli konularından biri de yapılması gereken rutin işlerdir, oyunu ciddiye alarak oynamak istiyorsanız bu rutin işlerin tamamını günlük rutin haline getirmeniz gerekiyor.

Chaos Dungeon

Bu zindana günde 2 defa girilebiliyor, karakteriniz 50 level olduktan sonra ve item levelinizi 250 üstüne çıkardığınızda bu zindana girebilirsiniz ve item leveli arttırmak için bir numaralı yöntemdir.

Guardian Raids

Bu raide günde 2 defa girilebiliyor, burada büyük düşman toplulukları yerine bir tane boss ile karşılaşırsınız, buraya girebilmek için 50 level olmanız, World Quest Line’yi bitirerek 302 item level zırhınızı almanız ya da 302 item leveline ulaşmanız gerekiyor.

Epona Görevleri

Günlük ve haftalık ayrı ayrı listeler vardır, her gün günlük görevlerin 3 tanesini, her hafta haftalık görevlerin 3 tanesini tamamlamalısınız, bu görevleri tamamlayarak önemli materyaller elde edersiniz.

Heroic Raids

Farklı farklı gardiyanları vardır ve bu gardiyanların her birine haftada 1 defa girebilirsiniz.

Void Dungeons

Bu zindanların her biri haftada 1 defa yapılabilir.

Abyss Raids

Bu raidlere 4 kişilik grup ile girebilirsiniz ve haftada 3 kere ödül alabilirsiniz ve efsanevi ekipman yapmak için bu ödüllere ihtiyacınız olacak. Abyss raidleri açmak için oyunda 50 level olduktan sonra Northern Vern’e gidin, burada mavi görevleri yapmaya başlayın bu görevleri yaparken “Waiting and Leaving” isimli görevi yapacaksınız ve bu bittiğinde Abyss Raids’lerin açıldığına dair bildirimi göreceksiniz.

Bunların dışında opsiyonel olarak bulunan bazı etkinlikler vardır, zamanınız ve biletiniz oldukça bunlara da isteğinize göre girebilirsiniz, ilerleyen süreçte detaylı rehberlerimizde bunlardan bahsedeceğiz.


Lost Ark Yetenek Puanları Nasıl Kazanılır?

lost ark'a başlarken bilinmesi gerekenler - yetenek puanı nasıl kazanılır

 

Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenler yazımızın 3. konusu skill puanları olacak. Lost Ark’ta yetenek puanları skill geliştirme açısından çok önemlidir, Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenler isimli yazımın bu bölümünde sizlere bu yetenek puanlarını nasıl kazanacağınızdan bahsedeceğim.

Seviye

Oyunda seviye başına 5 yetenek puanı elde edersiniz yani her level atladığınızda +5 yetenek puanı kazanırsınız fakat bu oran 50 seviyeden 60’a kadar +6 olarak değişir.

Macera Kitabı

Macera kitabının belirli yüzdeliklerini tamamladığınızda yetenek puanı kazanırsınız bu kısımlar şu şekildedir;

KISIM YÜZDE SKİLL PUANI
East Lutheran %70 3
Bern %60 3
Shushire %50 3
Rohendel %70 3
Papunika %80 6

Tower

Lost Ark’ta kuleler bulunmaktadır, bunların belirli sayıda katlarını tamamladığınızda yetenek puanı kazanırsınız, bu katlar şu şekildedir;

KULE KAT SKİLL PUANI
Tower of Shadow 20 3
Tower of Shadow 50 3
Tower of Fate 20 3
Tower of Fate 50 3
Tier 3 Tower Tümü 3
Tier 3 Tower Tümü 3

Collection (Toplanabilirler)

Haritanın bazı yerlerinde toplanabilir içerikler bulacaksınız, bunları belirli sayıda topladığınızda yetenek puanı kazanırsınız, bu sayılar şu şekildedir;

TOPLANABİLİR İÇERİK SAYI SKİLL PUANI
Island Hearts 20 6
Marks of Ignea 8 6
Stars of Orpheus 2 6
Stars of Orpheus 6 6
Giant Hearts 4 3
Giant Hearts 6 3
Giant Hearts 10 3
Giant Hearts 12 3

Görevler

 • Lutheran görevi tamamladığınızda sarı görev açılır bunu tamamladığınızda 3 skill puanı kazanırsınız.
 • Anich’ten zincir görev alıp bu görevi tamamladığınızda 3 skill puanı kazanırsınız.
 • Shushire’da gizli bir görev bulunur, bu görevi tamamlarsanız 3 skill puanı kazanırsınız.
 • Serene adasında bulunan mor görevi tamamlarsanız 3 skill puanı kazanırsınız.

Lost Ark’ta İtemler (Ekipmanlar) Nasıl Yükseltilir?

lost ark'a başlarken bilinmesi gerekenler - i̇tem yükseltme

Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenler isimli yazımızın son konusu ekipman seviyesi yükseltme. Lost Ark’ta birçok MMORPG oyunundan aşina olduğumuz zırhınızı ve silahınızı yükseltme (+ basma) sistemi vardır, bu ekipmanları yükseltmek için çeşitli yükseltme materyalleri ister istediği materyaller item seviyesi yükseldikçe zorlaşır.

Ekipman Yükseltme Aşamaları

 1. Equipment Upgrade NPC’sine gidin,
 2. Ekipmanın seviyesini yükseltmek için treatment oranını %100 yapmanız gerekir, bunun için ilk konuda bahsettiğim shards materyali gerekir, yeterince shards kullanarak bu oranı %100 yapın.
 3. Polish kısmına tıklayarak yükseltme sekmesine geçiş yapın, burada bazı materyaller vererek ekipmanı başarıyla yükseltme oranını yükseltebilirsiniz
 4. En yüksek başarı oranı %63’tür bunu sağladıktan sonra yükseltme işlemini yapabilirsiniz, eğer başarısız olursa bir sonraki seferde başarı oranınız biraz daha artacaktır.

Lost Ark’a Başlarken Bilinmesi Gerekenler Yazımızın Sonuna Geldik!

Lost Ark’a başlarken bilinmesi gerekenler isimli yazımız burada sona erdi, yakın zamanda Lost Ark’taki meslek sistemi, jewel sistemi, tripod sistemi, engraving sistemi gibi sistemleri anlatan ve oyundaki tüm sınıfları ayrı ayrı anlatan rehberlerimizi yayınlayacağız, Lost Ark’ın Steam sayfası için buraya tıklayabilirsiniz, dilerseniz Lost Ark Sınıfları ve Lost Ark Paket İçerikleri isimli yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Dilerseniz görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi iletişim sayfamızdan bize gönderebilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.